Tehničar za mehatroniku

Tehničar za mehatroniku projektira, nadograđuje i održava mehatroničke sustave – strojeve, alate i uređaje koji se sastoje od elektroničkih, strojarskih, optičkih, automatiziranih i kompjuteriziranih sklopova.

U novije vrijeme sve je više mehatroničkih proizvoda: primjerice razni roboti, digitalno upravljani strojevi, automatski vođena vozila, elektroničke kamere, telefaks uređaji, fotokopirni strojevi, avio-uređaji i dr.

Bavi se projektiranjem automatskih strojeva, naprava i alata te prema potrebi nadograđuje navedene uređaje.

Izrađuje tehnološku dokumentaciju za neki uređajuz pomoć specijaliziranih računalnih programa (CAD/CAM, SOLID, EDGE, CATIA). Također nadzire vođenje složenih procesa u pogonima izrade mehatroničkih uređaja.

Tehničar za mehatroniku – video na kanalu KA-UČ TV

Elementi vrednovanja
 • Prosjek ocjena svih nastavnih predmeta zaokružen na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja (maximalni broj bodova =20,00)
 • Hrvatski jezik (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
 • Matematika (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
 • Strani jezik (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
 • Fizika (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
 • Kemija (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
 • Tehnička kultura (7. i 8. razred; maximalni broj bodova =10)
  • Ukupni maximalni broj bodova: =80,00

   Minimalni broj bodova (Bodovni prag) za upis u ovo zanimanje: nema bodovnog praga.

  Dodatni bodovi

  1; 2; ili 3. osvojeno mjesto kao član skupine, u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja, na državnom ili međunarodnom natjecanju u znanju iz: Hrvatskog jezika, Matematike, Stranog jezika, Fizike, Natjecanje iz područja informatike – računalstva (Infokup – po izboru škole), te Tehničke kulture.

  Zdravstveni uvjeti

  Uredan vid, stereovid i raspoznavanje boja, uredan sluh, uredna ravnoteža i stabilno stanje svijesti, uredno kognitivno, emocionalno i psiho-motoričko funkcioniranje, uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredna funkcija srčano-žilnog i dišnog sustava.

  Posebni uvjeti
  • obvezna Liječnička svjedodžba Medicine rada o nepostojanju kontraindikacija za željeno zanimanje
  Tehničar za mehatroniku
  Skip to content