Škola, klupa, bilježnica, učitelj ili učiteljica još su uvijek samo san za više od 38 milijuna afričke djece. Bez obrazovanja ta djeca gube priliku da ostvare svoje potencijale, izađu iz siromaštva i izgrade bolju budućnost za sebe, svoje obitelji i zajednice. Siromaštvo, nedostatak sigurnih školskih objekata, udaljenost škola te diskriminatorna uvjerenja društva prepreke su prema obrazovanju preko kojih ova djeca ne mogu preći. Stoga smo ove godine u sklopu Unicefovog projekta Škole za Afriku u Tehničkoj školi Karlovac osmislili aktivnosti u vidu radionica božićnih kuglica. Kako su nam trebale kuglice za naš školski bor, odlučili smo oslikavati plastične kuglice u tehnici obrnuti decoupage. Dogovorili smo kako ćemo izraditi 100 kuglica, okititi naš bor, a ostatak putem prodajne izložbe izložiti u zbornici naše škole. Kuglice su već prvoga dana izložbe bile apsolutni hit te smo neke uspjeli sačuvati i za kićenje bora. Kako smo mi većinom muška škola sa tek nekoliko djevojaka koje su odradile najosjetljiviji dio posla, dečke također moram pohvaliti jer su pokazali da i muška ruka stvara lijepe i kreativne stvari. Sav prihod prikupljen od prodajne izložbe bit će usmjeren prema Unicefu za školovanje djece Madagaskara. Hvala svima koji su sudjelovali na bilo koji način jer …..postoji ruka koja nikada ne pušta.

Petra Beljan, koordinatorica projekta Škole Za Afriku

 

 

Skip to content